ALZHEIMEROVÁ CHOROBA
ALZHEIMEROVA CHOROBA
Alzheimerova choroba
je deštruktívne ochorenie mozgu a patrí do skupiny chorôb nazývaných demencie. S predlžujúcim sa vekom a rastúcim podielom starších osôb v populácii sa jej výskyt trvale zvyšuje. Vzácne postihuje aj ľudí mladších ako 50 rokov.
Aké sú hlavné príznaky
Prvá býva postihnutá krátkodobá pamäť. Chorý si nevie spomenúť na to, čo sa stalo pred 5 minútami, ale živo si pamätá na veci spred niekoľkých rokov. Neskôr dôjde k nenávratnému poškodeniu aj tzv. dlhodobej pamäti. Postupne a spravidla pomaly stráca svoje intelektové, rozumové schopnosti. Nevie, ktorý je deň a rok, stráca orientáciu, nie je schopný myslieť a uvažovať a tragédia vrcholí, keď nepozná ani svojich najbližších. V rozvinutom štádiu ochorenia si chorý svoj intelektový deficit neuvedomuje, je nesebakritický. "Zabúda, že niečo zabudol.
Ako dlho trvá Alzheimerova choroba?
Postup ochorenia je rôzny. V niektorých prípadoch mierny a môže sa i dočasne akoby zastaviť. Utrpenie nielen postihnutého, ale aj jeho okolia môže prebiehať 4 až 12 rokov.
Sú známe príčiny Alzheimerovej choroby?
Príčiny nie sú známe, ale je niekoľko rizikových faktorov. Uvažuje sa o abnormálnych génoch, faktoroch životného prostredia a o zvláštnej skupine vírusov. Jedným z rizikových faktorov je aj vek. Vo vekovej skupine od 40 do 65 rokov pripadá jeden človek postihnutý Alzheimerovou chorobou na 1000 obyvateľov, v skupine od 65 do 70 rokov jeden na 50 obyvateľov, od 70 do 80 jeden na 20 obyvateľov a vo vekovej skupine nad 80 rokov je postihnutý jeden z piatich.
Koľko ľudí trpí Alzheimerovou chorobou?
Štatistiky západných krajín uvádzajú, že v priemere 1% ich obyvateľov je postihnutých Alzheimerovou chorobou a radia ju na štvrté miesto najčastejších príčin úmrtia. Na Slovensku sa odhaduje počet postihnutých na 40 - 50 tisíc a o tento počet sa stará približne 100 tisíc rodinných príslušníkov, príbuzných a blízkych, ktorí tiež potrebujú nielen odbornú pomoc a podporu, ale aj porozumenie a povzbudenie okolia. Aspoň miernou formou tejto choroby trpí približne 15% obyvateľstva starších ako 65 rokov.
Poznáme liek proti tejto chorobe?
V súčasnosti ľudstvo nepozná liek, ani žiadne účinné preventívne opatrenia, ktoré by zabraňovali vzniku tohto ochorenia. I keď vlastný chorobný proces zatiaľ nevieme liečiť, vieme definovať klinické príznaky ochorenia, popísať jeho nástup, prejavy a prognózu. Poznáme pomerne presné metódy hodnotenia stupňa zhoršenia funkcií kognitívnych-poznávacích: pamäti, intelektu, motivácie a pod., funkčných: sebaobslužné činnosti a nekognitívnych: depresia, úzkosť, nespavosť, halucinácie a bludy. Dôležitá je včasná a presná diagnóza, na ktorú nadväzuje účinná a bezpečná liečba, ktorá zásadným spôsobom zmierňuje a stabilizuje príznaky ochorenia, nie však jeho príčinu.
Aký je výhľad do budúcnosti?
Niekoľkoročný výskum Alzheimerovej choroby priniesol svoje plody. Napr. členovia vedeckého tímu Neuroimunologického ústavu SAV skúmajú hlavnú stavebnú zložku smrtonosných špirálových (Alzheimerových) vlákien, ktoré spôsobujú pomalé, ale nenávratné odumieranie nervových buniek mozgu a ich vzájomného prepojenia. Tieto vlákna zničia celú informačnú a pamäťovú zložku mozgu. Dvere k hlbšiemu poznaniu tejto choroby sa stále viac otvárajú a s nimi aj prinesená nádej pre milióny postihnutých na svete.
LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:
Popis:
Pulzná magnetoterapia vďaka pôsobeniu na celková vegetatívny systém je vhodná ako doplňujúca fyziatrická liečba pri degeneratívnych ochoreniach centrálneho nervového systému (CNS). Zlepšuje sa svalový tonus a zlepšuje prekrvenie celej miechy. Aplikovať je potrebné na oblasť hlavy a celej miechy.
Doporučené programy:
Pri Alzheimerovej demencii aplikujeme denne programy s rozsahom 2-25Hz a 50-81Hz s vazodilatačným a stimulačným efektom. Vhodný solenoid na hlavu a plochý aplikátor na oblasť chrbtice. Intenzitu aplikácie si nastvte podľa pocitov.
Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.
Dokedy aplikovať liečbu ?
Dlhodobo, celoživotne.
Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE: magnetoterapia.sk !