ISCHEMICKÁ CHOROBA DOLNÝCH KONČATÍN

Ischemická choroba dolných končatín

Ischemická choroba dolných končatín

Ischemická choroba dolných končatín je ochorenie tepien, ktoré sa vyskytuje najčastejšie vo vyššom veku a pri tomto ochorení dochádza k nedokrvenosti niektorej z dolných končatín. Choroba je sprevádzaná postupným zužovaním priesvitu tepien až úplnou uzáverou tepny, kedy prichádza k nedokrveniu tepny a v najhoršom prípade nastáva gangréna postihnutej nohy, kedy sa musí pristúpiť až k jej amputácii. To však len v prípade dlhodobého neliečenia tejto cievnej choroby.

Príznaky Ischemickej choroby dolných končatín:

  • Bolesť končatín
  • Bolesť nôh
  • Suchá koža
  • Zášklby v svaloch
  • Studené končatiny
  • Svalové kŕče
  • Pomalý rast ochlpenia
  • Pomalý rast nechtov
  • Lámavé nechty
  • Svalová slabosť
  • Krívanie
  • Strata ochlpenia

Charakteristika ischemickej choroby dolných končatín:

Ide o ochorenie, postihujúce tepny, kedy dochádza k ich zúženiu až uzáveru. Najčastejšou príčinou uzáveru alebo zúženia tepien (ischemickej choroby dolných končatín) je ateroskleróza (kôrnatenie tepien), trombus (krvná zrazenina), Bürgerova choroba a vazokonštrikcia tepien v dôsledku poškodenia vegetatívnych nervov, ktoré regulujú cievny priesvit.

Toto ochorenie postihuje vždy tepny a ide o ischemickú chorobu, ktorá so sebou prináša postupné zužovanie priesvitu tepny vyživujúcej dolnú končatinu, pričom konečným dôsledkom ochorenia je úplné uzavretie prietoku tepny a následkom toho dochádza k ischemii, čiže nedokrvenosti. V momente vytvorenia tepenného uzáveru prestáva byť končatina pod týmto uzáverom vyživovaná dostatočným množstvom krvi, ale aj živinami a kyslíkom.

Tento stav je veľmi vážny a obvykle trvá dlhšie obdobie, než príde k úplnej nedokrvenosti, pričom na procese sa podieľa najmä ateroskleróza, čiže kôrnatenie tepien, prípadne iné ochorenia spôsobujúce zúženie prietoku krvi. V poslednej dobe je ischemické ochorenie dolných končatín na vzostupe a to aj preto, že priamo súvisí so životosprávou a najmä tým, že čoraz viac ľudí fajčí, má nadváhu a vysoký cholesterol. V úvodných štádiách je pritom ochorenie bezpríznakové, pri neliečení ale choroba končí gangrénou.

Príčiny
Dôvodom ischemickej choroby môže byť ateroskleróza, ktorá spôsobí zúženie prietoku krvi a následne aj vytvorenie krvnej zrazeniny, prípadne môže byť na príčine Bürgerova choroba, ktorá spôsobuje tiež zúženie tepien z fyziologického hľadiska. V niektorých prípadov môže byť spúšťačom aj vaskulitída, čiže zápal ciev alebo nervová porucha, ktorá môže ovplyvniť postihnutú cievu. Rizikovým faktorom pre vznik choroby je aj fajčenie, vysoký cholesterol a obezita.

Príznaky
Prejavy ochorenia závisia na rozšírení choroby a štádia, pričom na úvod obvykle nie je v prvom štádiu badateľný žiaden viditeľný príznak. Niektorí ľudia môžu mať okraj končatiny chladnejší pri nízkej okolitej teplote. Neskôr sa však už začnú objavovať prvé príznaky a to najmä krívanie, ktoré je nepravidelné a pri prudkej námahe alebo nadmernom zaťažovaní končatiny sprevádzané aj bolesťou postihnutej končatiny. Pokiaľ však človek s aktivitou prestane, bolesť ustúpi.

Neskôr sa objavujú na postihnutej nohe aj trofické zmeny, najčasteišie vo forme suchej kože, ochablého svalstva, pomalého rastu ochlpenia, neskôr prichádza k vyššej lámavosti nechtov a úplnej strate ochlpenia. Postupom ochorenia je už bolesť nohy trvalá a to aj v noci. Pokiaľ pacient napriek týmto príznakom nenavštívi lekár, prichádza ku kritickému štádiu choroby, ktoré je charakteristické svalovými zášklbami a kŕčmi a dochádza postupne k odumieraniu končatiny, najskôr od prstov.

Diagnostika
Ochorenie sa vyšetruje jednak na základe anamnézy, kedy lekár zisťuje od pacienta postupnosť príznakov, ale tiež na základe fyziologického vyšetrenia, kedy porovná farbu, teplotu a trofické zmeny na oboch končatinách. Taktiež sa pohmatom a posluchom kontroluje pulz na oboch tepnách nohy a hľadá sa rozdiel. Vykonáva sa aj ultrazvukové vyšetrenie a Dopplerov test, taktiež arteriografia, čo je zobrazovacie vyšetrenie ciev a tiež duplexná farebná sonografia.

Vysvetlenie príčin, symptómov a prejavov choroby:

Priebeh
Choroba má zvyčajne dlhodobejší priebeh a na úvod prebieha bez viditeľných a vonkajších príznakov. Zužovanie priesvitu tepny je dlhodobejší proces a príznaky sa dostavia až po úplnom vytvorení uzávery a po znížení okysličovania a dodávky krvi do končatiny. Neskôr človeka začne trápiť krívanie a bolesti nohy počas námahy, pridajú sa trofické zmeny a problémy s nechtami a ochlpením, pokožka sa stane suchou. Pokiaľ nie je problém riešený, nastávajú permanentné bolesti a odumieranie.

V prvej latentnej fáze ischemickej choroby dolných končatín chorý nepociťuje žiadne ťažkosti, sú studené akrá, druhá fáza – intermitentná klaudikácia – pokiaľ sa chorý zastaví a odpočinie si, bolesť odznie a môže pokračovať v chôdzi. Môžu sa už objavovať trofické zmeny. Trvalá bolesť končatiny znamená tretiu fázu ischemickej choroby dolných končatín a v poslednej, štvrtej fáze je stav prekrvenia končatiny už kritický, objavujú sa svalové zášklby a kŕče. Chorý je ohrozený odumretím tkaniva, ktorá sa najprv prejaví na okrajových častiach končatiny. Hlavným rizikovým faktorom vzniku ischemickej choroby dolných končatín je fajčenie, nedostatok pohybu, vyšší vek, psychické stresy, obezita, hypercholesterolémia, hypertenzia, diabetes a i.

Ischemická choroba dolných končatín vyžaduje odborné cievne vyšetrenie a včasné začatie liečby podľa štádia a lokalizácie postihnutia (eliminácia rizikových faktorov, cvičenie, včasná liečba drobných poranení, vazodilatačná liečba, antikoagulačná liečba, angioplastika, embolektómia, až amputácia postihnutej končatiny).

LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:

Využitie magnetoterapie pri ischemickej chorobe dolných končatín:
Pri ischemickej chorobe dolných končatín dopĺňa nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia komplexnú liečbu svojím výrazným vazodilatačným efektom na prekapiláry a kapiláry, stimuluje mikrocirkuláciu okysličenej krvi a živín v exponovanom tkanive a vytvára tak lokálne lepšie metabolické podmienky.

Aplikácia magnetoterapie pri ischemickej chorobe dolných končatín:
Pri ischemickej chorobe dolných končatín aplikujeme vazodilatačné a stimulačné frekvencie 36 – 44 Hz a 10 – 50 Hz na postihnutú oblasť.

Vhodný aplikátor je solenoid.

Doporučený počet denných expozícií:
Pri akútnom stave 3-5 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu ?
Do zlepšenia prekrvenia, potom preventívne 1-2 aplikácie denne.

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

 

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie