ANGÍNA, KATAR HORNÝCH DÝCHACÍCH CIEST, ZÁPAL MANDLÍ

ANGÍNA A ZÁPAL MANDLÍ

ANGÍNA A ZÁPAL MANDLÍ

Príznaky
• náhle sa zjavujúca bolesť v krku, narastajúca pri hltaní – môže zasahovať až do ucha
• horúčka, bolesť hlavy a vracanie
• zdurenie lymfatických uzlín na krku

Rizikové skupiny
Angína sa vyskytuje zväčša v detstve, najčastejšie ju vyvolávajú streptokoky alebo iné baktérie a vírusy.

Priebeh
Krčné mandle sú párové lymfatické uzliny zasadené v mäkkom tkanive medzi ústnou dutinou a krkom. Ich úlohou je zachytávať látky a mikroorganizmy, ktoré vstupujú ústami do tela. Pri priamej infekcii krčných mandlí vzniká angína (tonzilitída). Prvotné príznaky sú intenzívna bolesť v krku, bolestivé až znemožňujúce hltanie. Častá je takisto horúčka a opuch lymfatických uzlín na krku.

Vírusový zápal mandlí zvyčajne prejde počas týždňa aj bez liečby. Bakteriálny zápal je závažnejšie ochorenie, ktoré vyžaduje liečbu, aby sa zabránilo postihnutiu ďalších orgánov.

Čo robiť
Čo najskôr navštívte lekára, aby ste sa vyhli závažným komplikáciám neliečeného bakteriálneho zápalu mandlí. Počas liečby môžete kloktať teplou slanou vodou (jedna čajová lyžička soli na pohár vody) alebo zeleným čajom na utíšenie bolesti.

Liečba - Lieky
Pri zistení zápalu mandlí lekár urobí výter tampónom a získaná vzorka sa mikroskopicky preskúma, prípadne kultivuje, aby sa identifikoval mikroorganizmus. Streptokoková angína sa zvyčajne lieči užívaním penicilínu alebo iných antibiotík asi 10 dní. Paracetamol je vhodný na zníženie horúčky a bolesti – deťom sa nepodáva acypyrín, pretože môže vyvolať Reyeov syndróm, zriedkavé ochorenie poškodzujúce pečeň a mozog.

Operácia
Odstránenie krčných mandlí sa odporúča pri opakovaných zápaloch, prípadne pri chronickom opuchu a zápale mandlí.

Prevencia
Streptokokové infekcie sú veľmi nákazlivé, je potrebné vykonať výter a pri náleze liečiť aj ostatných členov rodiny. Dodržiavanie hygieny – neobhrýzať ceruzky, umývať si ruky, piť z vlastného pohára – znižuje riziko ochorenia.

UPOZORNENIE
Neliečená streptokoková angína môže poškodiť srdcové chlopne a obličky. Postupom času neliečenému pacientovi hrozí zápal chlopní či zlyhanie obličiek.

LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:
Popis:
Pulzné magnetické pole pôsobí protizápalovo, urýchľuje proces hojenia a zmierňuje opuch.

Doporučené programy:
Pri kataroch horných dýchacích ciest (angína, chrapot, prechladnutie, ...) aplikujeme prednostne 2 – 25 Hz na oblasť krku a hlavy, vhodný aplikátor je solenoid.

Doporučený počet denných expozícií:

2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu ?
Do vyliečenia zápalu.

 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie