ŠTÍTNA ŽĽAZA
Hypothyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy
Hypothyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy
Charakteristika hypotyreózy – zníženej funkcie štítnej žľazy: Ide o zníženú sekrečnú funkciu štítnej žľazy s nutnosťou liečebného doplňovania hormónov. U chorých, ktorí trpia zníženou funkciou štítnej žľazy, pozorujeme zvýšenú únavu, spavosť, zimomravosť, zápchu, prchavé neurčité bolesti, impotenciu, poruchy cyklu u žien, anémiu, zhrubnutý hlas a ďalšie príznaky.
Nie je to tak dávno, keď na Slovensku v niektorých lokalitách trpela na poruchy štítnej žľazy veľká časť obyvateľstva. Pandémiu sa u nás podarilo zažehnať tým, že sa celoplošne začal do kuchynskej soli pridávať jód – prvok, ktorý štítna žľaza potrebuje na to, aby mohla vytvárať svoje hormóny (tyroxín a trijódtyronín). Oba ovplyvňujú životne dôležité procesy v tele, napríklad okysličovanie tkanív či získavanie energie na činnosť všetkých vnútorných orgánov, ale vplývajú aj na duševné sily. Vďaka tomuto opatreniu u nás vymizla endemická struma, endemický kreténizmus či iné choroby súvisiace s ochorením štítnej žľazy. Dokonca sa zvýšil intelekt detí.
Poruchy štítnej žľazy bývajú rôzne. Narušená môže byť jej funkcia, ale aj tvar a štruktúra (morfológia). Jej činnosť môže byť zvýšená alebo znížená, objem zmenšený alebo zväčšený, môžu v nej vznikať rôzne uzly a cysty. „Veľmi častým ochorením býva autoimunitný zápal štítnej žľazy, zníženie alebo zvýšenie jej funkcie či zväčšenie alebo zmenšenie objemu.
Veľmi nebezpečná je nerozpoznaná porucha štítnej žľazy v tehotenstve. Najmä zo začiatku je plod pri dozrievaní tkanív a centrálnej nervovej sústavy vrátane mozgu odkázaný výhradne na hormóny matky. Preto sa presadil skríning tehotných žien. Každá je automaticky vyšetrená na funkciu štítnej žľazy a ak sa zistí problém, dostane sa do rúk endokrinológa. Keby sa porucha štítnej žľazy tehotnej ženy nerozpoznala, mohlo by dôjsť k nezvratnému celoživotnému poškodeniu dieťaťa, a to fyzicky aj mentálne. Preto aj mierna hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy) budúcej matky môže spôsobiť poškodenie centrálnej nervovej sústavy dieťaťa. Výsledky štúdií ukázali, že aj mierny nedostatok jódu v gravidite môže spôsobiť poruchy neurokognitívnych funkcií detí, napríklad sťažené učenie, pokles verbálneho IQ a iné.
Čo všetko ovplyvňuje štítna žľaza?
Hormóny štítnej žľazy sa priamo alebo sprostredkovane podieľajú na takmer všetkých procesoch, ktoré prebiehajú v ľudskom organizme, napríklad:
- ovplyvňujú dýchací systém,
- stimulujú tvorbu krvi,
- spolupracujú na produkcii tepla a termoregulácii,
- zasahujú do premeny cukrov, bielkovín aj tukov,
- ovplyvňujú hospodárenie tela s vodou a so soľami,
- vplývajú na rast a obnovu tkanív a na centrálny nervový systém (najmä počas vývoja plodu v maternici)
Príznaky „chorej" štítnej žľazy:
- zvýšený alebo znížený tlak krvi,
- bolesti hlavy,
- búšenie srdca,
- nevysvetliteľné priberanie alebo chudnutie,
- potenie,
- pocit chladu,
- problémy s únavou, so spánkom a sústredením,
- ťažkosti s počatím,
- apatia, podráždenosť, nesústredenosť, náladovosť,
- problémy s kožou, vlasmi, nechtami,
- vystúpené oči.
LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:
Cieľ použitia magnetoterapie pri hypothyreóze – zníženej funkcii štítnej žľazy:
Pri použití nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie Biomag možno využiť hojivých a stimulačných účinkov na podporu prirodzenej sekrécie hormónov štítnej žľazy (ak je zachovaná aspoň čiastočná vlastná sekrécia). Zlepšením metabolického obratu, regeneračným a protizápalovým efektom sa vytvárajú lepšie podmienky na obnovu poškodeného tkaniva a normálnych funkcii štítnej žľazy.
Aplikácia magnetoterapie pri zníženej funkcii štítnej žľazy (hypothyreóze):
Denne 36 – 44 Hz na oblasť štítnej žľazy pomocou aplikátora solenoid.
Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.
Dokedy aplikovať liečbu ?
Do zlepšenia laboratórnych výsledkov, potom preventívne 1-2 aplikácie denne.
Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !