ISCHIAS
Ischias (akútny stav)
Charakteristika akútneho ischiasu:
Ide o útlak pletenca sedacieho nervu v oblasti bedrovej a krížovej chrbtice s vystreľovaním do dolnej končatiny s výraznou akútnou bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou.
LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:
Cieľ aplikácie magnetoterapie pri akútnom ischiase:
Pri akútnom ischiase je cieľom aplikácie uľaviť od bolesti a umožniť narovnanie nefyziologického postavenia stavcov, odstrániť útlak nervových koreňov a tlmiť a hojiť prípadnú zápalovú príčinu. Program aplikujeme opakovane aj niekoľko hodín denne až do pocitu úľavy od ischiasu.
Využitie aplikácie magnetoterapie pri akútnom ischiase:
Pri ischiase môžu byť prvým signálom občasné bolesti v oblasti bedrovej a krížovej chrbtice a ako také môžu predchádzať akútnemu poškodeniu medzistavcových platničiek a vypudeniu jej jadierka do chrbticového kanála s následným útlakom koreňa ischiadického nervu najčastejšie v prechode bedrovej a krížovej chrbtice (L – S1).
Pri lumboischiadickom syndróme (seknutie v krížoch, úsad, ischias, lumbago) ide o útlak koreňových nervov v oblasti bedrovej a krížovej chrbtice s vystreľovaním do dolnej končatiny s výraznou akútnou bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou. Často ischias vzniká po prechladnutí a zápale nervu (neuritis ischiadica) a po fyzickej záťaži pri nefyziologickej polohe. Príčinou ischiasu je najčastejšie prudký pohyb, zdvíhanie bremena v nefyziologickej polohe a pod. Pri ischiase dochádza k bolestivým kontraktúram hlbokých svalov okolo chrbtice. Projekcia bolesti pri lumboischiadickom syndróme sa líši podľa lokalizácie vybočenia. Pri vybočení platničky medzi stavcami L3 – L4 vedie bolesť po prednej strane nohy, pri postihnutí medzi stavcami L4 – L5 sú popisované bolesti na boku nohy – lampasová projekcia a pri vybočení platničky L5 – S1 bolesť vychádza zo stavca cez zadnú časť nohy do päty.
Aplikácia magnetoterapie pri akútnom ischiase:
Pri akútnom ischiase sú aplikácie nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie vhodné, ako pri zápale nervu, tak pri mechanickej príčine a možno ich kombinovať s ďalšou medikamentóznou liečbou. Významne pozitívne sa prejaví analgetický efekt pri ischiase a tiež spazmolytický, protiopuchový a protizápalový účinok magnetoterapie. Zlepšená mikrocirkulácia v exponovanej oblasti zlepšuje distribúciu a účinok podávaných liekov.
Doporučené programy:
Pri ischiase spočiatku prednostne tlmíme bolesti nízkymi frekvenciami 4-6 Hz, aplikujeme denne a po útlme bolesti kombinujeme s programami regeneračnými 25-50 Hz. Programy 4 a 5. Doporučovaný je plochý aplikátor.
Doporučený počet denných expozícií:
Minimálne 3-5 krát denne.
Dokedy aplikovať liečbu ?
Do ústupu bolestí, potom preventívne 1-2 aplikácie denne.
Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !