BOLESŤ CHRBTICE

Bolesti chrbtice

Bolesti chrbtice

Na ochorenie chrbtice trpí asi 80% obyvateľov vyspelého sveta. Veková hranica pacientov s týmto ochorením sa alarmujúco znižuje. Bolesť chrbta nie je ochorenie, ale ide o príznak, ktorý môže mať najrôznejšie príčiny.


Najčastejšie sa bolesť prejavuje v oblasti bedrovej, potom v oblasti krčnej a v menšej miere v hrudnej oblasti. Na bolesti chrbta trpia väčšinou ľudia, ktorí vykonávajú ťažkú manuálnu prácu, alebo naopak ľudia so sedavým zamestnaním s nedostatkom pohybu.

Na začiatku ochorenia sa bolesti v chrbte objavujú pocitom stuhnutosti alebo napätím. Ak sa problém nezačne riešiť, objavujú sa prudké bolesti a ochorenie vyžaduje dlhšiu liečbu.

Chrbtica sa skladá zo 7 krčných, 12 hrudných a 5 driekových stavcov, z krížovej kosti a kostrče. Medzi stavcami sú platničky, ktoré slúžia na ohýbanie chrbtice. Stavce sú spojené kĺbmi, alebo zrastené (krížová kosť). Na túto štruktúru sa upínajú svaly a väzy. Chrbtovým kanálom prechádza miecha, z ktorej vystupujú nervy do celého tela. Najľahšie, dá sa povedať, že najčastejšie ochorenie chrbtice je prasknutie alebo vybočenie medzistavcových platničiek.

V miestach, kde nervové vlákna opúšťajú miechu, môže dôjsť k posunutiu platničky dozadu, kde dochádza k dráždeniu nervového koreňa. Vo vnútri nervového koreňa dochádza ku komplexným zmenám. Okrem toho, že pacienta bolí oblasť krížovej chrbtice, môže pociťovať vystreľujúce bolesti do dolných končatín a lýtka. Nemôže sa pohybovať, sval býva obmedzený v pohybe, pretože utlačený nerv ho neovláda.

Bolesti vznikajú narušením rovnováhy medzi svalovým, väzivovým a kostným aparátom. Dôvodom ťažkostí je chybné držanie tela, nesprávne zaťažovanie chrbtice, nedostatok pohybu, spanie na nevhodnom matraci, úraz, nosenie ťažkých bremien alebo hypermobilita.

Bolesti môžu mať rôzne organické príčiny. Spomeňme aspoň niektoré z nich:
• 1. vrodené príčiny
• 2. zranenie
• 3. zápal
• 4. opotrebovanie
• 5. pri onkologických ochoreniach – tumor, metastázy
• 6. mechanická príčina
Bolesti v chrbte môžeme pociťovať aj pri ochoreniach, ktoré sa priamo netýkajú „chrbtice“, napríklad obličková kolika, infarkt myokardu, urologické problémy, predmenštruačný syndróm...

Opakovanie bolesti a neriešenie zdravotného stavu – spôsobuje prechod akútneho stavu do chronického ochorenia, s čím je spojená aj chronická bolesť.


Liečba

Liečba funkčných akútnych bolestí chrbta akéhokoľvek charakteru je pomerne jednoduchá, ale vyžaduje si veľkú disciplínu pacienta. Základnými postupmi liečby sú: kľud na lôžku niekoľko dní s postupným zapájaním sa do cvičenia (rehabilitácií) a bežných denných aktivít.

Po ústupe akútnych problémov musíme začať cvičiť – spevňovať chrbtové svalstvo, a naučiť sa správnemu držaniu tela a odstrániť „provokujúce“ faktory.

Ak bolesti chrbta pretrvávajú, alebo sa často opakujú, je liečba zložitejšia a vyžaduje úzku spoluprácu lekára a pacienta. Proti bolesti sa nasadzujú nesteroidné antiflogistiká a ďalšie lieky spolu s nefarmakologickými postupmi (fyzioterapiou).

Podľa miesta bolesti môžu byť prostriedkom bolesti aj „obstrekované“ korene nervov, kĺby alebo epidurálny priestor.

Myorelaxanciá pomáhajú ľuďom, ktorí trpia silnými kŕčmi v chrbte – uvoľňujú ich. Sú ale nevhodné pri liečbe chronických bolestí, pokiaľ spazmus plní ochrannú funkciu pri stlačení nervu, pri ochabnutej brušnej stene alebo u chrbticových posunov a nestabilite.

Pri stále sa opakujúcich prolapsoch platničky a ak konzervatívna liečba zlyhá, môžeme zvažovať operáciu.


Liečba prístrojom:


Popis:

Bolesti chrbtice sú najčastejšou bolesťou, s ktorou sa stretávame. PMP prístroj pôsobí analgeticky, zmierňuje bolesť a zároveň jeho hojivý účinok pomáha dlhodobo odstrániť bolesti chrbtice. Aplikátor aplikujeme na celú oblasť chrbta (body 24 a 25). Pokiaľ bolesť vystreľuje do končatín, exponujeme aj tieto postihnuté oblasti.

Doporučené programy:

Výhodou rehabilitačnej liečby bolesti chrbtice a kĺbov pomocou nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie Biomag je minimum kontraindikácií a nežiaducich účinkov. Nezaťažuje pacienta a možno ju aplikovať aj v domácich podmienkach, čo má veľký význam hlavne pre chronických pacientov. Magnetoterapiu možno pri bolesti chrbtice aplikovať aj pri súbežnom užívaní liekov, hlavne v období akútnych bolestí. Pri bolesti chrbtice využívame prevažne skladacie ploché aplikátory v ľahu a v sede na chrbticu, alebo lôžkový aplikátor. Uplatní sa hlavne protibolestivý, protiopuchový, protizápalový a regeneračný efekt. Doporučené frekvencie sú v rozsahu 10 až 25 Hz ako hojivé, pri akútnej bolesti použite frekvencie 5 až 8 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:

3-5 krát denne, potom možnosť znížiť počet opakovaní.

Dokedy aplikovať liečbu prístrojom?


Podľa potreby do ústupu ťažkostí, používať i preventívne (1 krát denne).

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !


 

MUDr. Peter Bednarčík, CSc. - Účinky 3D pulzní magnetoterapie Biomag na degenerativní stavy.

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie